W jedwabiu jest magia

W jedwabiu jest magia
24.06.09

Jedwab Jedwab  stanowi naturalne włókno, które uzyskuje się z kokonów wytwarzanych przez gąsienice jedwabnika morwowego. Wytwarzany był już w starożytnych Chinach gdzie został odkryty w 1640 r. p.n.e. w ogrodzie cesarza Huang Ti. Technologia jego produkcji była przez około 2000 lat pilnie strzeżoną tajemnicą. Dzięki temu Chińczycy mogli zbijać fortunę na eksporcie jedwabiu, który był bardzo ceniony w Europie i kosztował tam majątek. Przez ten czas Chiny miały monopol na produkcję jedwabiu, który eksportowały tzw. jedwabnym szlakiem. Każdego, kto zdradziłby tajemnicę jego wyrobu, czekał wyrok śmierci. Według relacji bizantyńskich historyków Teofanesa1 i Prokopiusza2 z Cezarei tajemnica jedwabiu została przemycona z Chin do Konstantynopola przez dwóch mnichów dopiero w roku 550 co pozwoliło rozpocząć produkcję jedwabiu w Europie, jednak Chiny były i są nadal największym jego producentem.

Nić jedwabna, choć bardzo cienka, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sprężystością. Posiada też naturalny połysk i jest niezwykle elastyczna. Włókno jedwabne służy przede wszystkim do wyrobu tkanin, które są miłe i chłodne w dotyku oraz prawie wcale nie elektryzują się. Nić jedwabna ma również zastosowanie w medycynie. Wykorzystywana jest bowiem do produkcji specjalnych plastrów oraz nie resorbujących się nici chirurgicznych.

Cennymi i głównymi składnikami jedwabiu są dwa białka: fibroina (ok. 70%) i serycyna (30%). Ze względu na niezwykłe właściwości fibroiny, jedwab wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków. Fibroina posiada niezwykłe właściwości  wiązania i zatrzymywania wody. Potrafi pochłonąć 30 razy więcej wody w stosunku do swojej wagi. Dzięki temu doskonały jest jako składnik kosmetyków nawilżających, gdzie skutecznie zapobiega wysuszeniu naskórka.

Fibroina, ze względu na swoją dużą masę cząsteczkową, nie wchłania się w głąb skóry, lecz tworzy na jej powierzchni rodzaj cienkiej błonki, która stanowi ochronę przed niekorzystnym wpływem środowiska. Dużą jego zaletą jest fakt, że nie powoduje podrażnienia nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry. Dzięki temu fibroina znalazła swoje zasłużone miejsce jako składnik wielu preparatów pielęgnacyjnych (kremów, balsamów, mleczek, maseczek) przeznaczonych przede wszystkim dla skóry suchej.

Serycyna łączy włókna fibroinowe jedwabiu naturalnego. Poprawia stan bariery epidermy, zmniejszając utratę wody przez skórę. Z tego powodu witamina ta jest uważana za „naturalny nawilżacz" skóry. Serycyna jest drugą proteiną jedwabiu po fibroinie. Tworzy na powierzchni skóry delikatną warstwę, pozwalając skórze swobodnie oddychać czyniąc ją gładką i aksamitną. Dzięki swojej strukturze i składowi chemicznemu serycyna jest w stanie poprawić nawilżenie skóry. Serycyna wykazuje ponadto znaczne właściwości wygładzające, dzięki czemu zmniejsza nieregularności skóry. Uważana jest głównie za tzw. „naturalny nawilżacz" skóry. Serycyna jest drugą proteiną jedwabiu po fibroinie. Tworzy na powierzchni skóry delikatną warstwę, pozwalając skórze swobodnie oddychać czyniąc ją gładką i aksamitną. Dzięki swojej strukturze i składowi chemicznemu serycyna jest w stanie poprawić nawilżenie skóry. Serycyna wykazuje ponadto znaczne właściwości wygładzające, dzięki czemu zmniejsza nieregularności skóry.

Aktywny jedwab:

  • dostarcza cenne aminokwasy: serycynę, glicynę i kwas asparaginowy
  • utrzymuje wysoki poziom wilgotności w skórze
  • tworzy na powierzchni naskórka trwały film ochronny
  • reguluje także gospodarkę tłuszczową skóry
  • nadaje skórze wyraźną gładkość i jedwabisty dotyk
  • chroni przed czynnikami środowiskowymi


Jedwab jest również cennym surowcem wykorzystywanym w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Proteiny jedwabiu są często składnikami szamponów i odżywek dla suchych włosów. Silnie działającą odżywką jest tzw. płynny jedwab do włosów, który ułatwia również układanie fryzury. Obecne w nim proteiny otaczają włosy cienką, niewidoczną otoczką, która działa ochronnie i równocześnie regenerująco. Preparat zapobiega również puszeniu i elektryzowaniu się włosów oraz zapobiega ich przesuszeniu.

Jedwab znalazł również zastosowanie w kosmetyce kolorowej. Proteiny jedwabiu dodawane są do cieni do oczu w celu uzyskania efektu gładkości i dobrej przyczepności do skóry powiek. Fibroinę stosuje się w wydłużających tuszach do rzęs. Mascara z dodatkiem jedwabiu daje naturalny efekt i długo utrzymuje się na rzęsach.

LOTON - Firma Kosmetyczna, która stara się zaspokajać potrzeby osób, które nowoczesność postrzegają jako pozostawanie w zgodzie z naturą, oraz jako preferowanie rozwiązań dających przyrodzie szansę na samoistne odnawianie swojego potencjału. Tak postępowaliśmy dotąd oferując lakiery, płyny i odżywki do włosów omijające szerokim łukiem surowce syntetyczne.

Znaleźliśmy sposób na to aby dobroczynne cechy jedwabiu były zawsze w Państwa zasięgu - wprowadziliśmy je do super szybkiej dwufazowej odżywki.

Czy to jeszcze jest wyjątkowa staranność projektowa czy już wkraczamy w obszary alchemii? Oceńcie Państwo sami.

JEDWAB w płynie „PROVIT" to intensywna kuracja o wysokiej skuteczności pielęgnacyjnej. Oparta na jedwabiu formuła kuracji odbudowującej oraz wyselekcjonowane substancje pomocnicze otulają włos ochronną warstewką jednocześnie go nie obciążając. Wyśmienicie odbudowuje strukturę włosa, zapewniając długotrwałą ochronę włosów i skóry. Pomagają utrzymać ich elastyczność i wytrzymałość nadając jednocześnie jedwabisty połysk. Zastosowana nowoczesna technologia natychmiast przywraca włosom zniszczonym, suchym, matowym bez sprężystości, bardzo zdrowy wygląd, połysk, zmysłową miękkość i sprężystość. Włosy są podatne na układanie. Regularne stosowanie jedwabiu chroni włosy przed utratą wilgoci, wysoką temperaturą, skutkami chemii fryzjerskiej i zanieczyszczeniami środowiska zapewniając magiczny i naturalny blask włosom oraz niesamowitą miękkość w dotyku!!!

 


1 Teofanesa - brak szczegółowych informacji

2 Prokopiusza (gr. Προκόπιος Καισαρεύς Prokopios Kaisareus; ur. ? w Cezarei Nadmorskiej, zm. ok. 562 r.) - ostatni wielki historyk starożytności, najsłynniejszy historyk bizantyjski.

Urodzony w Cezarei Nadmorskiej w Palestynie. Niektórzy badacze za datę jego urodzin przyjmują rok 507. W Cezarei studiował prawo i przez jakiś czas uprawiał zawód prawnika. W 527 przeniósł się do Konstantynopola i został doradcą w sztabie Belizariusza, który przebywał w tym czasie we wschodnich rubieżach imperium, w twierdzy Daras. W 532 Belizariusz, a wraz z nim Prokopiusz, wraca do stolicy imperium, gdzie jest świadkiem powstania Nika. W 533 Prokopiusz towarzyszy swojemu wodzowi w afrykańskiej wyprawie przeciwko Wandalom (to właśnie Prokopiusza wysłał Belizariusz do Syrakuz, by wywiedział się, czy Wandalowie mają jakieś informacje o bizantyjskiej wyprawie), a w latach 535-540 w Italii w wojnie z Gotami. Potem, prawdopodobnie, rozpoczął urzędniczą karierę na dworze cesarza Justyniana.

Jego opus magnum to Historia wojen w którym w 8 księgach opisał wojny Justyniana z Persami, Wandalami i Gotami. Nad dziełem, które wydał w 550 r., pracował wiele lat. W pierwszych dwóch księgach opisuje walki na wschodzie z perskimi Sasanidami od 408 roku, po czasy mu współczesne. Następne dwie księgi Prokopiusz poświęcił walkom Justyniana przeciwko Wandalom i Maurom w Afryce, które przedstawia w szerszym kontekście historycznym. Pozostałe księgi Historii poświęcone są wojnom z Gotami o Italię. Wśród licznych dygresji historyczno-geograficzno-etnograficznych Prokopiusz podaje tu wiele informacji o plemionach słowiańskich.

Prokopiusz jest również autorem dwóch miejszych utworów. O budowlach (553-555) to sześć krótkich ksiąg o sakralnych, świeckich i wojskowych budowlach Justyniana w Konstantynopolu i na granicy perskiej oraz o budowlach Armenii, wybrzeża Morza Czarnego, Europy, Azji Mniejszej, Palestyny, Egiptu i prowincji afrykańskich.

Kolejne jego dzieło, Historia sekretna, zostało odnalezione setki lat później w Bibliotece Watykańskiej, choć wcześniej było o nim wiadomo z wzmianki w bizantyjskim leksykonie encyklopedycznym Suda, w którym nazwane jest Ἀνέκδοτα (Anekdota, dosł. "Niepublikowane"). Historia opisuje zbrodnie, afery i intrygi dziejące się na dworze Justyniana i Teodory.

« Wróć do aktualności